Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
33 posty 174 komentarze

Fatamorgan

Fatamorgan - zszywam me słowa - bez znieczulenia

Polityczna farsa na 100 rocznicę odzyskania niepodległości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najwyraźniej, Szanowny Pan Prezydent Andrzej Duda bardzo chciał się ze swoimi poprzednikami bliżej "skolegować".

 Zostałem poproszony przez czytelników moich skromnych blogów o dokonanie analizy bieżące sytuacji politycznej w Polsce. Jako, że z szybkością podobną do planowanej szybkości Pendelino, zbliżają się obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i związany z tym świętem Marsz Niepodległości w Warszawie - to podejmę ten właśnie temat.

Zacznę, od przypomnienia i podkreślenia usilnych starań Prezydenta Andrzeja Dudy, zaproszenia na ten jubileuszowy marsz, wszystkich dotychczasowych Prezydentów III RP. Nazwanej, jakże słusznie zresztą przez red. Witolda Gadowskiego - Republiką Okrągłego Stołu. Pozostawmy jednak chwilowo ten wyjątkowo drażliwy temat na boku. Skupiając się na nadchodzącym Święcie Niepodległości i na wspomnianym już marszu. Jednocześnie, skupiając się na słowach i działaniach wszystkich Prezydentów z obecnym Prezydentem Andrzejem Duda na czele. Republika Okrągłego Stołu i takowej wszyscy Prezydencji, to ju jest sam w sobie bardzo ciekawy temat. Jak czytelnicy zapewne zauważyli, pozornie się przejęzyczyłem powyżej, pisząc "Republika Okrągłego Stołu" w miejsce nazwy oficjalnej. Nazwy, która została powszechnie i przez wszystkie dawne i obecne partie polityczne działające na polskiej scenie politycznej oraz polskojęzyczne media, przyjęta i uznana jako jak III RP. Na swoje usprawiedliwienie w bezpośredniej relacji do mojego przejęzyczenia, mam jedynie to, że posiadając umysł ścisły, nazwa Republika Okrągłego Stołu nieustannie nasuwa się na moją myśl. Dosłownie każdorazowo, kiedy tylko myślę i piszę o Polsce po 1989 roku, nazwa Republika Okrągłego Stołu - jawi się w mojej jaźni, jako znacznie właściwsza nazwa dla pokomunistycznego, mafijnego w naturze i działaniach - obecnego "Państwa Polskiego" nie do końca polskiego. Tak właśnie jest. Nie tylko p. Witoldowi Gadowskiemu, ale i mnie, a zapewne też i dla wielu innym, bardziej świadomym faktycznego stanu "Rzeczpospolitej" (ale nie polskiej) nazwa Republika Okrągłego Stołu, nasuwa się jako właściwsza, nie tylko mimowolnie, ale i nieomal automatycznie.

Wracając do tematu głównego, przechodzę do rzeczy. Kiedy wiceszef Kancelarii Prezydenta, p Paweł Mucha, ku zdziwieniu wielu, zapowiedział, że na uroczyste obchody 11 listopada (obchody w formie wspólnego marszu) Prezydent Andrzej Duda zaprosił byłych prezydentów i premierów, w tym: Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsę, oraz byłego premiera Donalda Tuska - nikt praktycznie nie wiedział, jak sprawy się dalej potoczą. Prezydent Andrzej Duda aby nadać wystosowanym zaproszeniom większą wagę i głębsze znaczenie, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” oświadczył:

„(...)Chciałbym, żebyśmy razem poszli w Marszu Niepodległości, i jest to kwestia odpowiedzialności wobec społeczeństwa" Dodając: "Stańmy obok siebie i pokażmy ludziom, że można być razem. Można się nie gryźć. Tak jak usiadłem z (szefem Rady Europejskiej) Donaldem Tuskiem i nie rozmawiałem z nim o moim stosunku do decyzji, które są podejmowane w Radzie Europejskiej(...)”

Wszystko to jednak na nic. Na reakcje Lecha Walesy nie trzeba było bowiem długo czekać. Tenże, oświadczył wkrótce publicznie w odpowiedzi i relacji do tego zaproszenia:

“zaproszenie otrzymałem, ale odmawiam”

Zaproszenia do wspólnego udziału w marszu, odmówił również były Prezydent Republiki Okrągłego Stołu Bronisław Komorowski. Tłumacząc odmowę Radiu Zet w ten oto sposób:

“Bo z jednej strony oczywiście takie obchody zdarzają się raz na sto lat, ale iść po to, żeby słuchać jakichś inwektyw, albo udawać, że się nie słyszało wcześniejszych inwektyw pod swoim własnym adresem, pod adresem całego obozu politycznego, który został zdefiniowany jako »drugi sort« obywateli, jako »zdradzieckie mordy« – ja, szczerze mówiąc, nie bardzo mam na to ochotę”.

Wprawdzie, kolejny były Prezydent Republiki Okrągłego Stołu Aleksander Kwaśniewski wprost chyba nie odmówił (jeśli odmówił, to nie jest to dla mnie wiadomym) udziału w wspólnym marszu, ale oczywistym było, że w zaistniałej po tamtych odmowach sytuacji, i na tego eks-prezydenta czynny udział w marszu, liczyć było Prezydentowi Andrzejowi Dudzie nie sposób.

Parafrazując mojego przyjaciela Polela, sytuacje tego oto marzenia Andrzeja Dudy:  “Stańmy obok siebie i pokażmy ludziom, że można być razem” - w formie planowanego, lecz niedoszłego do skutku, braterskiego pochodu w jednym szeregu wszystkich Prezydentów Republiki Okrągłego Stołu (jeśliby ktoś, ktokolwiek, poczuł się urażonym, to nie przepraszam, trudno, musi się Pan/Pani tej nazwy nauczyć = jakoś się z tym nazewnictwem pogodzić i dalej żyć!) określę w ten oto sposób.

Najwyraźniej, Szanowny Pan Prezydent Andrzej Duda bardzo chciał się ze swoimi poprzednikami bliżej "skolegować". Oni jednak jak widać, ani "ciupkę kolegować się" z obecnym Prezydentem jakoś nie zechcieli.

Pomimo faktu, jak wielki spotkał Pana Prezydenta Andrzeja Dudę zawód, to ten jednak, zapewne w wyniku dodatkowych przemyśleń (alternatywnie zaś, w wyniku pociągnięcia za sznurki) znalazł inne wyjście. Przyznacie tu chyba Państwo, że wyjście absolutnie konieczne, skoro i jeśli p. Prezydent, pragnął zachować i wyjść z tej politycznej wpadki chociażby z połową twarzy. Dlatego właśnie, mniejsza z tym, czy dzięki własnej inteligencji, czy też za sprawą dorady osób trzecich, nie mogąc się z poprzednikami bliżej "kolegować", postanowił się z byłymi Prezydentami Republiki Okrągłego Stołu w zamian - solidaryzować.

Na owoce i konsekwencje podjęcia tej decyzji, przez …… ? (nie zamierzam tu ani przez moment dociekać, przez kogo decyzja ta została podjętą) nie trzeba było długo czekać. Diametralną zmianę planów Prezydenta Andrzeja Dudy w relacji do nie uczestnictwa Głowy Państwa w planowanym Marszu Niepodległości przekazał zdębiałym Polakom rzecznik Pałacu Prezydenckiego p. Błażej Spychalski. Wielu, po tym kolejnym akcie politycznej farsy (granej Polakom nieustannie od 3 dekad) zapyta zapewne.

Co nam robić teraz? Czy należy śmiać się nadal, czy pora jest już nam wszystkim nad Polską jedynie zapłakać?

Decyzje w tej kwestii powinny być w mojej opinii podjęte na miarę wiedzy i intelektu poszczególnych osób - i dlatego, podejmowane muszą być indywidualnie. Ja, zamierzam ze swej strony, kolejne odsłony tego spektaklu, nadal spokojnie obserwować. Kiedyś ta farsa wreszcie się zakończy. Nie pytajcie mnie jednak jakie to będzie zakończenie. Tego, to nie tylko ja, ale i nikt inny zapewne nie wie.

Na pocieszenie zawiedzionym. Mam tu na myśli wszystkich tych, dla których marzenie Andrzeja Dudy o stanięciu w jednym szeregu wszystkich Panów Prezydentów Republiki Okrągłego Stołu było i ich marzeniem, dodam co następuje.

Jako pilny obserwator polskiej sceny komiczno/politycznej, będący jednocześnie, czynnie zawodowym analitykiem (nawet i moi wrogowie, twierdzą, że analitykiem ponoć nie najgorszym..) domniemam, że do takiego, wymarzonego przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę wspólnego marszu już wkrótce dojść może. Przypuszczam jednak, że marsz takowy, jeśli już, to będzie miał miejsce nie w Polsce. Najprawdopodobniej, przynajmniej w mojej opinii – dojdzie do takiego, jawnie/publicznego aktu braterstwa wszystkich Panów Prezydentów Republiki Okrągłego Stołu (włącznie z obecnym) - w mieście Kijowie na Ukrainie. Dojdzie, zaraz po tym, jak polski premier Mateusz Mazowiecki, ogłosi wszem i wobec, że zatroskana o stan reform i demokracji Polska, udzieli Ukrainie dalszego kredytu. Zapytacie zapewne. Skąd ten nowy "polski premier" weźmie na to wszystko pieniądze? Ależ to nie jest żaden problem. Podobnie ja stało się uprzednio, pieniądze dla Ukrainy zostaną pożyczone. Tak. Po prostu zostaną pożyczone w imieniu i na konto bogatych polskich podatników. Pożyczone jak uprzednio Ukrainie darmo, lecz jednocześnie pożyczone przez Polske na wysoki procent. Suma kolejnego, dodatkowego miliarda Euro w formie kredytu/pożyczki dla Ukrainy, nie będzie zapewne większym problemem, dla tak doświadczonego i biegłego bankiera, jakim jest ponoć Premier Mateusz Morawiecki.

Scena końcowa.

Widzę oczami politycznej wyobraźni, wszystkich byłych i obecnego Pana Prezydenta, idących zgodnie w szeregu. Cóż to za widok! Ideologiczne braterstwo minionej epoki, w akcie maszerujących i niosących na ramionach, najbardziej zasłużonego, najwierniejszego z wiernych Strażnika Umów Okrągłego Stołu - Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Czy wtedy POLSKI PANOWIE - PREZYDENCI jednym głosem wtedy zakrzykną. Skandując, na podobieństwo okrzyków wzniesionych obok Prezesa PiS w 2013 roku w Kijowie. Kiedy to, p. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, bezrefleksyjnie i biernie, pozostal u boku Oleha Tiahnyboka, kiedy ten witał zgromadzone tam rzesze ukraińskich nacjonalistów. Pozdrawiając potomków, zwolenników i wielbicieli myśli i czynów Stepana Bandery, okrzykami:

"Sława Ukrajini! Herojam Sława!" 

Intelektualnym lenistwem i zbytnim uproszczeniem, byłoby stwierdzenie, że dokonując powyższej analizy i pisząc w ten sposób, to ja, autor powyższego tekstu kompletnie oszalałem.

 

Postscriptum: Niestety, ale będąc mocno ograniczony pracą zawodową. dostępnymi na blogerską działalność, przedziałami tzw. “wolnego czasu” raczej nie będę mógł szybko (w realnym czasie) odpowiadać na ewentualne czytelników uwagi i komentarze. Jednakże, chętnych do podjęcia tematu zgodnie z jego prawdziwym obliczem i prowadzenia dalszej rozmowy/dyskusji na odpowiednim tematowi poziomie, bardzo serdecznie zapraszam na mój blog na WordPress:

fatamorganblog.wordpress.com/  

 

Powyższą notka jest tam tam opublikowana. Wprawdzie, czasem - odpowiadam (tam) na zamieszczone komentarze dopiero po upływie kilku dni (za co z góry serdecznie przepraszam) jednakże, na swoje usprawiedliwienie dodam tu, że zawsze staram się na każdy jeden zamieszczony tam komentarz w pełni odpowiedzieć.

 


 
 

 

KOMENTARZE

 • Polityka wygrała z patriotyzmem
  Ja to tylko mam nadzieję, że już nigdy nie będzie trzeba świętować z takimi ludźmi. Wygląda to jak koszmar, ale tak było. 11 listopada każdy spędzi jak chce i z kim chce.
  Wolny kraj.

  https://pbs.twimg.com/media/DqtlORdWsAAX0XC.jpg
 • Jak długo jeszcze ten naród polski da się oszukiwać?
  Znaki (takie jak te opisane) są już czytelne gołym okiem, ale zahipnotyzowani podprogowymi przekazami via TV, Polacy idą na rzeź jak bydło, które niczego nieświadome, próbuje nawet jeszcze między sobą kopulować (co widziałem kiedyś na własne oczy).

  Otóż Znaki (te prawdziwe), nie są dla nas ludzi, dla nas Polaków ale i całego świata pomyślne. Chyba nie ma obecnie ważniejszego, jak ten, że :
  PAN BÓG ODEBRAŁ NAM POLAKOM CUD EUCHARYSTYCZNY W SOKÓŁCE...
  Tutaj :
  https://www.youtube.com/watch?v=4pRnJnJ8tYQ&t=398s
  można o tym wysłuchać.
  A tutaj
  http://soboty.pl/
  jest strona organizatorów próby ratowania nas Polaków, ale i całego świata (o ile świat podejmie tą misję) i bardzo ciekawe i przede wszystkim ważne wystąpienie ks. Dominika Chmielowskiego:
  https://www.youtube.com/watch?v=mGw-p3j7q5g

  JAK DŁUGO JESZCZE POLACY BĘDĄ POKŁADALI NADZIEJĘ W POLITYKACH A NIE W PANU BOGU?
 • @Jan Paweł 10:13:31"....Jak długo jeszcze ten naród polski da się oszukiwać..."
  A może oszustwem jest ,
  że istnieje byt polityczny o nazwie "Naród Polski"?

  Po kilkudziesięciu latch lat życia w Polsce--Katolin--Polin i kilku pobytach
  w innych krajach coraz trudniej jest mi uchwycić istotę "Narodu Polskiego".

  Polak -katolik
  Polak -szlachcic
  Polak- tolerancyjności
  Polak- ch...j mnie to obchodzi
  Polak -filosemita
  Polak chodzący do marketu a nie do sklepu...
  ???????
 • @Zbigniew Jacniacki 11:02:50
  No cóż,....
  Mogę tylko jeszcze raz powtórzyć :

  JAK DŁUGO JESZCZE, POLACY BĘDĄ POKŁADALI NADZIEJĘ W POLITYKACH A NIE W PANU BOGU?

  Dodam tylko, że praktycznie od czasów Solidarności, polityka zaczęła wypierać Wiarę i tak jest do dzisiaj, tylko o wiele wyraźniej.

  Skutki widać gołym okiem :
  Cud Eucharystyczny w Sokółce (zupełnie zmarginalizowany przez WSZYSTKICH) został nam Polakom odebrany.
  Nie czekajmy na to, aż Pan Bóg nam odbierze jeszcze Cud Eucharystyczny w Legnicy, bo nie wiadomo czy odebranie nam Cudu w Sokółce nie było już tym ostatnim Znakiem.
 • @Jan Paweł 11:38:22... od czasów Solidarności, polityka zaczęła wypierać Wiarę ...
  Nie obawiasz się oskarżenia o szkodzenie Episkopatowi ?

  A budowanie narodu w oparciu o cud w Legnicy też może zrodzić nieoczekiwane pytanie, czyli, czy Polacy mają być ludożercami?

  "....To najprawdziwszy cud - mówią zarówno wierni w Legnicy, jak i uczeni, którzy na prośbę duchownych badali niesamowite zdarzenie, jakie miało miejsce w tamtejszym kościele pw. św. Jacka. Upuszczona przez księdza hostia przybrała czerwoną barwę, jakby krwawiła, a biegli z zakładu medycyny sądowej stwierdzili, że to... kawałek serca zmarłego człowieka!!!..."
 • @Zbigniew Jacniacki 13:42:00
  Krwawiła pewnie dlatego, że nie było tam Dudy, który by ją uratował.
 • @Zbigniew Jacniacki 13:42:00
  Obawiam sie o wszystkich, którzy by sobie kpili z takich dawanych nam przez Pana Boga znaków
 • Płaczę z rozpaczy.
  Szlocham z "bulu" bez "nadzieji".
  Bo na stulecie Niepodleglosci Bolek nie bedzie nikogo wyrzucal przez okno, Olek nie zatanczy, jak w Charkowie,
  a Bronek nie przyniesie pterodaktyla z czekolady.
  Strona rozrywkowa całego przedsięwzięcia straci na "jakości"...


  Katastrofa.
 • Czyli Polacy powinni się cieszyć!
  To jest święto 100 lecia Niepodległej Polski,a nie osiedlonych po 1945 roku w kraju!
 • @Zbigniew Jacniacki 13:42:00
  Zaś co do Solidarności, to "po owocach ich poznacie"...
  Totalnie ze wszystkiego okradziona Polska, także z Kultury, Tradycji i Wiary.
  Zniszczone młode pokolenia, żyjące bez Boga. Całe tabuny młodych ludzi idących na potępienie, wymiana narodu katolickiego, na innowierców... można by tak wyliczać jeszcze bardzo długo...
  Myślę, że Episkopat chyba juz widzi, że dawna (jeszcze za PRLu) Polska katolicka zaczyna znikać.
 • @Husky 09:07:22
  Wolnością ludzi zawładnie ten, kto zapanuje nad ich sumieniami." Fiodor Dostojewski...."Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego się większość ludzi obawia." George Bernard Shaw...."Marsz Niepodległości" to nazwa własna obecna od 9 lat w dyskursie publicznym. Widocznie ta nazwa wielu uwięzła w gardle i kłuje, dlatego posiłkują się nazwami zastępczymi... Marsz Niepodległości jest jeden jedyny. PAD i PiS podjęli błędną decyzję, to tak jakby odwrócili się od Narodu, uważam że boją się opinii i wrzasku UE i KE ale zapominają też że w tym marszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości będą szli polscy patrioci, kombatanci, rodziny i ich wyborcy dzięki którym rządzą, lepiej dla PAD i PiS by nie przeciągali struny, dlatego rezygnacja PiS i PAD jak również innych polityków z partii rządzącej to swego rodzaju demonstracja i obraza dla Narodu, i dopasowanie się do oczekiwań KO, tzn: PO/N/PSL i sprzymierzeńców zdrajców i targowiczan którzy będą dążyć do zamieszek, to pewne, ale oni zawsze byli przeciw Polsce, to plemię "belzebubów" lewaków i odszczepieńców z LGBT. Myślałem, że w Marszu Niepodległości pójdzie cała Polska! Krakowiacy i górale, górnicy, hutnicy, stoczniowcy, rolnicy , naukowcy, nauczyciele, służba zdrowia, Wojsko Polskie, Policja i wszystkie Służby, zespoły ludowe, orkiestry wojskowe i wiele, wiele więcej. Mogliby iść także księża, zakonnice i mnisi! Polska składa się z takich ludzi! Każdy mógłby nieść, co mu się podoba! Byłoby radośnie, kolorowo, pompatycznie! Jak na święto przystało! Transmisja w TV, specjalny program, wywiady z najstarszymi Polakami, muzyka polska i ludowa. To polskie święto! Mówiono: najważniejsze! A tu nasze władze głowy w piasek, mało tego, tych, co kultywują tradycję i trzymają się własnych zasad tępią jako faszystów! Nie potrafią ich bronić w Brukseli i Berlinie, najchętniej pewnie by ich zmietli... Gdzie w tym wszystkim jest Polska? I jakie mamy mieć święto? Już wiem, to będzie święto TEORETYCZNE! Zawiodłem się! Gdyby takie 100 lecie obchodziły USA czy Anglia to 90% społeczeństwa wyszłaby z flagami w ręku, odbywałyby się super koncerty, wydarzenia a u nas? nawet w takich dniach kraj nie potrafi się zjednoczyć! Chociaż my Polacy, prawdziwi obywatele tego kraju wyjdźmy i uszanujmy siebie nawzajem!
 • @kula Lis 67 17:03:23
  Flagi PiS obok flag ONR? PiS musiałby upaść na głowę i kompletnie stracić instynkt samozachowawczy, żeby dać się w wpakować w taką pułapkę.
  To miałoby sens tylko i wyłącznie przy dużo szerszej formule marszu.
  Co by było gdyby PAD wziął udział w Marszu Niepodległości?
  1. Ktoś krzyknąłby coś o Żydach,
  2. Ktoś odpaliłby petardę,
  3. Ktoś wywiesiłby prowokacyjny tansparent,
  I poszłaby propaganda, że mamy antysemickie władze idące z kibolami i neonazistami.
  Zaprzaństwu właśnie o to chodzi!
 • @Husky 15:21:37 Kardynalny błąd PiS-u.
  Powinna to być wyjątkowa rocznica! A niestety nie jest. Tyle trąbili o niezwykłości tej rocznicy, a nie udało się rządzącym przygotować nic, co byłoby godnej tej setnej rocznicy. Po co ten 12 listopada będzie wolny, skoro 11. nie będzie się nic działo takiego na prawdę spektakularnego?To wyraźny sukces t.zw "opozycji totalnej": fiasko próby wspólnotowego świętowania niezależnie od barw politycznych. Lęk przed zadekretowanym z UE faszyzmem? Śmieszne uwiarygodnienie bezczelnych uchwał idących na rympał. Żenada! Do tanga trzeba dwojga, a do polityki dwóch jaj. Właśnie dlatego, że jestem za wolną i mocną Polską uważam, że to wielki błąd. Od lat PiS unika wspólnych marszów z Narodowcami i normalnymi obywatelami takimi jak ja...powodem są jak zwykle: wrogowie i prowokatorzy. Czego się boją?...że żydokomuna i lewactwo z Eurokołchozu nazwie ich niesłusznie faszystami?...i tak ich tak nazywają. Ruch Narodowy powinien być wspierany przez nasz rząd bo ma taki sam szczytny cel - wolna, suwerenna i niepodległa Polska;.....a nie zwalczany i traktowany gorzej od totalnej opozycji.
 • @Jan Paweł 14:59:45...Obawiam sie o wszystkich, którzy by sobie kpili z takich dawanych nam przez Pana Boga znaków...
  Napisz, bardzo proszę, gdzie znajdujesz kpinę.
 • @Jan Paweł 15:51:06...Zaś co do Solidarności, to "po owocach ich poznacie"...
  Czy takie owoce, jak katecheci we wszystkich państwowych szkołach, kapelani w wojsku nazywasz wypieraniem WIARY?

  No a zdanie, że w PRL to była Polska katolicka sugeruje mi, że nie jestem w stanie wspiąć się na wyżyny Twojej logiki.
  POLSKA katolicka to III RP i IV RP.
  Nie zadowolony z efektów?
  To pretensje do biskupów i współwiernych.
 • @kula Lis 67 17:08:50
  Nawet Mars postanowił uczić 100 Lat Niepodleglosci Polski.
  Gigantyczna chmura w barwach polskiej flagi pojawiła się nad jednym z wulkanów.
  Obrazy te zarejstrowała bezzałogowa misja ESA MARS EXPRESS.

  https://pbs.twimg.com/media/DqxOFeIXQAEKkUV.jpg
 • @Zbigniew Jacniacki 17:40:55
  Nie piszę o Tobie a o opisywanym zjawisku
 • @Zbigniew Jacniacki 17:47:10
  Dziwne były te PRL-owskie szykany Kościoła, skoro Gierek oddał na własność przeszło 5tyś kościołów, 1,5tyś innych budynków (np klasztory) i 900ha ziemi Kościołowi na własność.
  Parę tysięcy wybudowanych nowych kościołów za Gierka.
  Kościoły były pełne a cenzura scigała pornografię, okultyzmy i satanizm.
 • @Zbigniew Jacniacki 17:47:10
  Obawiam się, że masz rację...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30