Gorące tematy: Zostań BLOGEREM! Civitas Ordo Unia Kapitału i Pracy Smoleńsk RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 79 komentarzy

Fatamorgan

Fatamorgan - zszywam me słowa - bez znieczulenia

Floty handlowe jedynie dryfują świat przestał się kręcić

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

20 pierwszych dni 2016 roku. Produkcja przemysłowa na całej naszej planecie uległa tak znacznemu spowolnieniu, że świat przestał się kręcić i niejako stanął w miejscu.

 

 Zatrzymaniu podległo wszystko, co związane jest z transportem surowców, żywności, półproduktów i gotowych towarów przemysłowych wytwarzanych w ponad 200 krajach na wszystkich kontynentach. Transportem dóbr, w największej z możliwych skali, czyli transportem morskim i oceanicznym.

 Nigdy, powtarzam raz jeszcze NIGDY WCZEŚNIEJ - w znanej i opisanej historii ludzkości, zarówno świata starożytnego, jak i współczesnego, nie doszło jeszcze do takiej kolosalnych rozmiarów stagnacji. Do sytuacji obecnej, kiedy praktycznie wszystkie większe jednostki pływające flot handlowych, na całym świecie, w tym samym czasie, pozostają w portach, lub oczekują zakotwiczone, lub dryfujące na wodach przybrzeżnych 5 kontynentów. Oczekując, na wystarczająca ilość towarów, gwarantującą opłacalność dokonania kursów, wypełnieniem ich luków towarowych i pokładów. Do tego kompletnego wstrzymania transportu morskiego i oceanicznego nie doszło jednak w jednej chwili. Od co najmniej ostatnich 6 miesięcy, większość handlowych jednostek pływających, w tym większość wielkich kontenerowców, niezależnie od części świata które obsługiwały, pływało będąc jedynie częściowo załadowywanymi. Tak było aż do momentu, kiedy większość armatorów, po wywiązaniu się z dostarczenia towarów przed okresem świątecznym, podjęła ostateczną decyzje o wstrzymaniu rejsów. Dalsze dokonywanie rejsów z częściowo lub w większości pustymi luka ładunkowymi, i pokładami, stało się dla armatorów zupełnie nieopłacalne.

Rozmiar, skalę, nie zawaham się użyć słowa "dramatyzm" opisywanej sytuacji, nic nie przestawia tak wyraziście, jak spadek głównego indeksu "The Baltic Exchange" (main sea freight index) do najniższego zanotowanego poziomu. Indeks który przez lata osiągał wartości powyżej 5 000 (rekordowo w roku 2008 ponad 11 500) spadł w drugiej połowie tego miesiąca, do wręcz niewiarygodnej liczby zaledwie 363 punktów! To już nie jest spadek - to jest katastrofa.

Powyższe informacje, świadczą dobitnie, o nie mającym wcześniej swojego odpowiednika, mogącym być katastrofalnym, kolosalnych rozmiarów spowolnieniu produkcji przemysłowej, zatem i wymiany handlowej w skali globalnej. Informacje którymi się właśnie z czytelnikami tego skromnego blogu podzieliłem, powinniście, podobnie jak ludzie w innych krajach powinni, usłyszeć w telewizji, znaleźć na pierwszych stronach gazet, lub odczytać na monitorach w czołówkach portali internetowych, oraz serwisów informacyjnych.

Dlaczego w takim razie tak się nie dzieje. Dlaczego świat się już zatrzymał, jednak jego mieszkańcy, nie są o tym fakcie informowani. Podobnie, jak nie są odpowiednio informowani przez lokalne, krajowe i światowe media o wielu innych tak ważnych dla ich przyszłych losów wydarzeniach.

KOMENTARZE

 • @Autor
  *5 :)
  Poza widocznym indeksem, czy mogli byśmy poznać źródła tych informacji?
 • Nie można być przygotowanym
  Witam serdecznie,

  Mam bardzo podobne wnioski z obserwacji przełożenia wyników giełd światowych na komunikaty w prasie i innych mediach. Tak jak na stronach prowadzących serwis informacyjny dla graczy giełdowych, komentarze i wypowiedzi świadczą o tym, że zbliżamy sie wielkimi krokami do kryzysu odpowiadającego skali obniżek przynajmniej temu z roku 2008, tak w mediach dla normalnych ludzi dojmująca cisza. Wygląda na to, że procesy gospodarcze toczą się swoim powolnym rytmem - mają dużą bezwładność, natomiast kwestie polityczne i społeczne muszą być ujawnione z dnia na dzień. Pewnie po to, aby ludzie nie czynili właściwych przygotowań do nadchodzącego kryzysu, aby kryzys wybuchł z całą mocą.

  Czyńmy zatem właściwe przygotowania
 • Krzysztof Szotowicz TAK GIEŁDY MAJĄ SPAŚĆ 0 90%
  ...wszyscy i wszędzie o tym piszą.
  METODA ,,ANALIZA KAMIZELKI" I MEMÓW jest do tego najlepsza i jedyna
 • @andrzejw 12:31:17 - A CO TO SĄ...
  Analiza kamizelek i memów?
  [zapytał uprzejmie, po endecku]
 • @Oficer Prowadzący 16:36:27
  Witam ,dokładnie tak jest .Nikt tego parcia USA na szkło widzieć nie chce . Pozdrawiam. : http://mediumpubliczne.pl/2015/09/za-kilka-lat-dojdzie-do-wojny-usa-chiny/
 • @Oficer Prowadzący 16:32:50
  W podanym przez ciebie linku, jest wykres wartości, o którym wspomina autor. Pomiędzy innymi wykresami.
  Baltic Exchange Dry Index (BDI)
  & Gold (gold)

  GC.NON_D1

  Nie zagłębiałem się w to.
 • Eugeniusz Sendecki TO NAJNOWSZA METODA ANALIZY PRZYSZLOŚCI
  ...JESTEM ŚWIADKIEM przewidzieli 100 krtne przebicie na marichuanie, ja to zrozumiałem ale 10 tys $ nie miałem
  Memy pojęcie i Analiza są pobjaśniane
  Do Pana Kękusia napisałem by sie nauczył i do przyszlości Polski zastosował :)
  Ale i tak dopiero jak Jezus będzie koronowany na Króla Polski zmieni sie los Polski
  MEMY O TU :
  http://www.thedailybell.com/definitions/params/id/654/

  A ANALIZE SZUKAĆ SAMEMU :)
  AHA a Panu kowalskiemu zwrócił Pan uwagę zeby nie robił masońskich gestów przy hymnie ? tylko na baczność stał JAK NALEŻY ??????
 • Oficer Prowadzący Oj to nie tak nie tak Panie Oficerze :)
  ..kon jaki jest widzi każdy :) ha ha ale to tylko połowa prawdy a druga brzmi :
  KAŻDY KTO SIE ZNA NA KONIACH :)

  WSZĘDZIE gdzie sie prawdziwywmi analizami zajmują :)

  W mainstrimie właśnie jest na odwrót :)
 • @andrzejw 21:00:01
  // KAŻDY KTO SIE ZNA NA KONIACH :) //

  Petru sie zna jak nikt inny 8-))))))))


  http://mm.salon24.pl/pe/tr/petrus-romanus-fd6d2c042d3f8f90b,2,0.jpg
 • @Roman Klimczyk 08:31:38
  Jeśli chodzi o źródła, byly one bardzo rozliczne. Dotarłem do nich, wykonując swoją prace. Analiza była wynikiem, zgromadzenia, porównania i wyciągnięcia pewnych wniosków - z wszystkich dostępnych dla mnie danych. Dane te nie są zazwyczaj dostępne, dla przeciętnych użytkowników Google - Sorry :)
  Używam często w pracy zawodowej, informacje dostępne jedynie odpłatnie. Uzyskiwane, od specjalizujących się w gromadzeni danych - instytucji i firm. Ponadto, bardzo często pracujac nad analizami dla poszczególnych klientów, uzyskuje potrzebne informacje w formie telefonicznej, elektronicznej, spotkania i rozmowy etc.

  Prawdopodobnie , będzie pomocne w "zrozumieniu"-->
  załączenie wstępu, z mojej obszerniejszej publikacji na innym portalu. Powyższa notka, jest bowiem jedynie częścią, większej - bardziej złożonej tematycznie notki. Oto wspomniany wstęp, cytuje:

  "(...)Dokonując analizy łącznych kosztów produkcji, dla pewnej korporacji, natchnąłem się niespodziewanie na informacje, które wprawiły mnie w pierwszej fazie w zdziwienie. Wspomniana korporacja zajmuje się montażem większych podzespołów zawieszenia, posiadając liczne zamówienia z wielu krajów, od sektora motoryzacyjnego, oraz sektora produkcji maszyn rolniczych. Moje zdziwienie, dotyczyło napotkanych w ostatnich tygodniach, niespodzianych problemów - z utrzymaniem płynności łańcucha drobniejszych elementów, dostarczanych tej firmie przez jej międzynarodowych poddostawców. Moje początkowo jedynie zdziwienie, szybko przeszło dosłownie w osłupienie, po dokładniejszym zbadaniu pewnych informacji. Wszytko wskazywało bowiem na to, że problemy z dostawami dopiero się zaczęły i szybko nie miną. Dodatkowym zaś problemem, może być wkrótce dla tej korporacji, nie wywiązanie się z ich własnych dostaw gotowego, wytworzonego produktu. Myślę że po tym, jak objaśnię co spowodowało opisywane "zakłócenia" czytelnicy tej notki podobnie jak ja - wpadną w osłupienie.

  Okazało się, że z zatrzymaniem łańcucha dostaw, ścisłe związany jest fakt, że w styczniu 2016 roku produkcja przemysłowa na całej naszej planecie uległa tak znacznemu spowolnieniu, że świat przestał się kręcić i niejako stanął w miejscu (...)
 • @Krzysztof Szotowicz 10:18:56
  "(...)Pewnie po to, aby ludzie nie czynili właściwych przygotowań do nadchodzącego kryzysu, aby kryzys wybuchł z całą mocą.

  Czyńmy zatem właściwe przygotowania"

  O tak!

  To jest cel podania przeze mnie tych informacji = cel tej notki.

  Pozdrawiam
 • To pan jaz teraz pewnie na urlopie przymusowo siedzi?
  Pomarańcze i banany u nas na sklepiku jeszcze zalegają, takoż inne kolonialne produkty. To chyba aż tak źle nie jest...
 • @Oficer Prowadzący 22:34:01
  No to po jakiego grzyba Chińczykom BRICS ?. Ave. : http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1472530,Szczyt-panstw-BRICS-Putin-namawia-do-uderzenia-w-dolara
 • @Oficer Prowadzący 16:32:50
  "Chyba coś się autorowi pomyliło. The Baltic Exchange to jest organizacja. A indeksem pokazujacym trend cen frachtu jest Baltic Dry Index.(...)"

  Nic się nie "pomyliło"
  Ekspercie :)))

  Proszę uważnie tym razem odczytać, co jest napisane
  w cudzysłowie. oraz co jest napisane zaznaczone w nawiasie

  UWAGA!

  "(...) The Baltic Exchange" (main sea freight index) (...)"

  Dodajac do ---> The Baltic Exchange cudzysłów - wyraźnie zaznaczyłem użycie przeze mnie łatwo zrozumiałego = powszechnie uzywanego zwrotu.

  Dodałem jednak w nawiasie wskazówkę prowadzącą do pełnej nazwy index. = main sea freight index!

  =======

  Piszac komentatorze, cytuje:

  "(...)Teraz wartość tego indexu jest bliższa wartościom normalnym (...)"

  - wskazał/udowodnił pan/pani - że nie mamy o czym z sobą tak naprawdę, na tematy związane z analizami wartości indeksów rozmawiać.

  Dzieli nas bowiem, nie różnica w naszych ocenach, lecz przepaść!
  - w znajomości tematu!

  Dalsza rozmowa byłaby zupełnie bezprzedmiotowa. .
 • @Oficer Prowadzący 22:34:01
  "Rosja w tych warunkach ma rezerwy na niecałe dwa lata. Arabia jest w stanie przeżyć kilka razy dłużej."
  Pytanie, co Rosji potrzebne jest z zewnątrz. Teraz i za 5 lat (robią się reformy i restrukturyzacje)?
  Czy do przeżycia Rosja potrzebuje cokolwiek z zewnątrz? Jakieś surowce, minerały, energię? A może technologię?
  Czy Arabia przeżyje bez importu? Jest samowystarczalna? Ma wszystkie surowce i materiały, uprawy wyżywienie?

  Kto jest bardziej niezależny? Rosja, czy Arabia?
  A co jeśli Rosja zakręci kurki na wszystkie minerały/surowce? Ile gałęzi przemysłu padnie w tym zachodnim świecie?
  Rosja praktycznie nie ma zadłużenia, ma wszystko co jej potrzebne w kwestii surowcowej i energetycznej, Ropa stanowi tylko część budżetu, następny zresztą ma być zbudowany z wyłączeniem Ropy jako źródła dochodu budżetu. Przychody Rosji cały czas się dywersyfikują.
  Więc powyższe twierdzenia są wyssane z palca.
 • Powrót Kryzysu
  Świat się nie zatrzymał, tylko zwolnił. Dwie największe gospodarki odczuwają zwolnienie przyrostu produktu krajowego. Przyczyna, to skutek dopingu jaki środkami administracyjnymi je wcześniej podawano.
  Jest podejrzenie, że nowy prezydent USA, od swojego poprzednika otrzyma kryzys gospodarczy w spadku. Ciekawe, jak Świat zareaguje na nowy dodruk dolarów USA.
 • @Oficer Prowadzący 23:02:13
  "(...)Pozdrawiam przyjaźnie."

  Takie podejście jest znacznie lepsze = skoro przyjaźnie, to możemy "pogadać" :)

  Tym bardziej, że również w moje "dane" wkradły się dwa nie-zamierzone błędy (pisałem te dane z pamięci) Faktycznie najwyższa wartość omawianego index - jako 17 500 jest zawyżona. Powinno być 11 500 (właśnie porównałem z faktycznymi danymi) Dokonam zaraz stosowne korekty w treści notki.


  Pozdrawiam równie przyjaźnie :))))

  P.S. Nadal - nie widzę wiele info dotyczących o/tematu na dostępnym ogólnie Google. Jedynie ten artykuł się wyróżnia http://www.businessinsider.com/baltic-dry-index-falls-to-lowest-level-in-history-2016-1?r=UK&IR=T
 • Swiat wraca do normalnosci.Kto to widzial by wykalaczki z drugiej
  strony globu sprowadzac czy sol z Tybetu? Podstawowa zasada jest produkowanie jak najblizej rynku zbytu, zrodel surowca i sily roboczej aby nie wozic tego wszystkiego.W fabryce ustawia sie maszyny tak by przesuwac jak nakrotsza droga palety od maszyny do maszyny a nie jezdzic widlakiem tam i spowrotem.Znajomy jezdzi trockiem po USA I opowiada jakie sa absurdy.Paleta, na niej 1 puszka farby i wiezie to z Bostonu do San Diego.Ile tez mozna rzeczy miec?Nie ma gdzie skladowac.Samych kluczy nasadkowych mam 2 wiadra a mlotkow to sam nie wiem.Zona ciagle ciuchy kupuje potem daje je do pudel ze do garazu wjechac nie mozna.
 • @ ALL
  Dodałem grafikę (wykres) do treści notki
 • @Oficer Prowadzący 23:49:30, @Roman Klimczyk.
  OP: "Kto będzie ssał z palca, to się okaże, niedługo"

  RK: "Czy do przeżycia Rosja potrzebuje cokolwiek z zewnątrz?"

  Właśnie. Rosja sama w sobie jest czymś zewnętrznym nawet wobec siebie samej z racji swych rozmiarów. Ilość zasobów na głowę mieszkańca jest chyba najwyższa na świecie. Chiny mają też dużo, ale konsumują też dużo razy więcej. Moim zdaniem w przypadku Rosji mówienie o rezerwach tylko na dwa lata może być prawdziwe tylko w przypadku złego zarządzania na poziomie kraju lub jakiegoś sabotażu. Jak dotąd Putin z jego ekipą nie wyglądają na sabotażystów. Mogą jako szachiści przegrać z dwoma policjantami, ale tylko "na zewnątrz" Rosji. W środku też można ich próbować ograć, ale Majdanu się raczej szybko nie zrobi. Nawet zabójstwo jednego z głównych "opozycjonistów" w sumie w wewnątrz Rosji nic nie zmieniło.

  Ukłony dla obu Panów.
 • @Fatamorgan 01:29:41
  Dzięki za bardzo interesujący wpis. Oczywiście daję 5* - szkoda, że nie można odhaczyć ich więcej :-(

  A tak "na marginesie" - to skąd się wzięła nazwa giełdy i że akurat padło na Bałtyk? Nie lepiej byłoby "Seas and Oceans Exchange"? Dla mnie dziwna sprawa.

  Serdeczności.
 • @Jasiek 13:57:04
  Witam Pana na moim skromnym blogu

  Dziękuje za tak wysoką ocenę:)
  Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia, skąd wziął się "Baltic" w nazwie omawianego index. Jedyne co mogę objaśnić, to fakt, że w języku angielskim, słowo "baltic" oprócz nazwy morza, posiada kilka innych znaczeń. Może oznaczać cały region Europy, oznaczać grupy
  narodów, podobnie jak - może oznaczać w języku bardziej jednak slangowym, rodzaj pewnych zachowań. To ostatnie, zapewne nie było związane z nazwą tego index.

  Pozdrawiam
 • @staszek kieliszek 01:22:00
  Witam

  Bardzo ciekawy komentarz. Jednak pozwolę sobie zauważyć, że powrót do stanu "normalności" i działaniach opartych na zdrowym rozsądku, może być w erze globalizacji - bardzo trudny (jeśli nie niemożliwy)

  Pozdrawiam
 • @Daro 00:20:25
  "Powrót Kryzysu"

  Raczej nie "powrót" lecz kontynuacja lub ---> nowy, głębszy etap.

  "(...)Jest podejrzenie, że nowy prezydent USA, od swojego poprzednika otrzyma kryzys gospodarczy w spadku.(...)"

  To nie jest podejrzenie - to jest 100% PEWNOŚĆ!


  Pozdrawiam
 • @Oficer Prowadzący 20:56:39
  Heloł AOFI ;-)

  "w fazie płytkiej korekty małego stopnia"

  "Wskaźniki sentymentu..."

  A co na to wszystko pan Szpak, że tak zapytam?

  A tak na serio:

  Fragment Twojego komenta:

  "Wzrosty na giełdach potrwają jeszcze 2 - 3 lata, i mówię to tylko ''na pierwszy rzut oka''."

  oraz Autora:

  "spadł w drugiej połowie tego miesiąca, do wręcz niewiarygodnej liczby zaledwie 363 punktów! To już nie jest spadek - to jest katastrofa."

  Wygląda mi to na "przynajmniej częściową zbieżność" w sporze o rozmiar problemu. Problem w tym, że jest to problem globalny. Super, że Autor już teraz to zasygnalizował. Nawet jakbyś mylił się z tymi "2-3 lata" to zostało nam (mam taką nadzieję) na pozbycie się aktywów śmieciowych i inwestycje w coś poważnego przynajmniej kilka miesięcy. Za wiele na tym się nie straci, ale ile za to można zyskać... Chyba podzielę się zyskiem z Autorem :-) Info jest w cenie!

  Gorące pozdrowienia.
 • @Oficer Prowadzący 23:36:46
  Sorry - wtopa - jak pytasz kim jest pan Szpak, to ja pytam ilu się was ukrywa pod nickiem "Oficer Prowadzący"? I co teraz?
 • @Oficer Prowadzący 00:11:42
  "A skąd takie przypuszczenia, że iluś się ukrywa?"

  Bo o Szpaku wiem od osoby ukrywającej się pod nickiem Oficer Prowadzący....

  Ps.

  Mi nie chodzi o "szpaka" co grzmocił "ja-błonkę"
 • @Oficer Prowadzący 00:25:27
  "Aaaaaaaa, może Ci chodzić o szpaka Mateusza:)))))))))"

  Proszę o "ciąg dalszy".
 • @Oficer Prowadzący 00:42:27
  "Tajemniczo się wyrażasz Jaśku."

  Tajemnicza jest nieznajomość czegoś co się wcześniej polecało. Dla mnie żadna radość - ot, odruchowe namierzanie itd, itp...
 • "Floty handlowe jedynie dryfują świat przestał się kręcić"
  To All. -Wy tu pieniądze liczycie, indeksy giełdowe korygujecie, a Świat naprawdę się nie kręci! https://youtu.be/hEQH2Oh6g60 -:)))
 • KOLEJ TRANSSYBERYJSKA? OTO ROZWIĄZANIE ZAGADKI PITONIA?
  Chiny widząc co się święci - przerzuciły się na transport lądowy przez Rosję i teraz wszystko (towary!) idzie do Piotrogrodu i stamtąd statkami przez Bałtyk, Cieśniny Duńskie - płynie sobie dalej. Trochę drogą ladową dojeżdża do Hamburga. Czyli to co mówił Pitoń o wojnie WASP-ów z Chinami było prawdą. Drugi kanał - przez Pacyfik, wokół Ziemi Ognistej - do Rio de Janeiro. Tego kanału ichnie masońskie rejestry TEŻ nie obejmują. Cały misterny plan amerykańskich chazarów bierze w łeb. Na naszych oczach. Dziękuję Autorowi.
  Masoneria WASP-owska przeginała, przeginała, no i teraz ma za swoje. Mogą sobie w dupę wsadzić swój Kanał Sueski i Gibraltar, i swojego tureckiego żandarma na Dardanelach.
  Adios amigos satanas!
 • @Oficer Prowadzący 09:55:44 - AJEDNAK, DROGI "OFICERZE PROWADZĄCY"...
  Gdzieś ta masa towarowa musi się przelewać. Autor napisał prawdę. Już my w TELEWIZJI NARODOWEJ dobrze po Waszej nerwowej reakcji wiemy i widimy - gdzie się ona przelewa, omijając Wasze zasrane Suezy i Gibraltary!
  Idźcie precz, pachoły israelskie! Koniec Waszego panowania! Apage!
 • @ ALL
  Po odczytaniu wszystkich komentarzy, widzę że podane przeze mnie informacje - stały się powodem zaistnienia b/intensywnej miejscami dyskusji. Dyskusji w której świadomie, nie chciałem, jako strona informująca (chcąc w takiej roli jedynie pozostać) brać zbyt czynnego udziału.
  Przyznam jednak, że (mając wybór) wolałbym, aby przedmiotem dyskusji, stał się również fakt ----> NIE PODANIA tych informacji w szeroko pojętych mediach.

  Informacji tak ważnych, że wpłyną na losy miliardów ludzi.

  Dziękuję wszystkim za odwiedzenie mojego blogu - oraz odczytanie notki.


  Pozdrawiam wszystkich blogerów, komentatorów i czytelników Neon24

  Fatamorgan

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031